•   

         

        Školský vzdelávací program

         

        „ Cesta za poznaním“

         

         

        2022

         

         

         

         

         

        Stupeň vzdelania

        predprimárne

        Dĺžka štúdia

        niekoľkoročná

        Forma výchovy a vzdelávania

        denná

        Vyučovací jazyk

        slovenský

        Druh školy

        Materská škola

        Názov školy

        Materská škola

        Adresa školy

        Ul. Komenského č. 1137/37,  Sereď

        IČO

        37839993

        Riaditeľ školy

        Bc. Iveta Fraňová

        Kontakty

        tel.:   0911011508 ,e-mail :  mskomsered@azet.sk

        Počet tried spolu

        11                                                                

        Triedy Komenského ul. 1137/37

        3

        Zástupkyňa riaditeľky

        Mgr. Katarína Jakubcová

        Kontakt

        tel . 0901702812, e-mail: mzkomsered@gmail.com

        Elok. tr. Komenského ul. 1228/8

        3

        Zástupkyňa riaditeľky

        Mgr. Eva Jóžová

        Kontakt

        tel.  0910904685,  e-mail: msjesered@gmail.com

        Elok. tr. Murgašova ul.1991/8

        3

        Zástupkyňa riaditeľky

        Daniela Andrisová

        Kontakt

        tel. 0911787694, e-mail: msmurgasova@gmail.com           

        Elok. tr. Podzámska ul. 2660/11

        2

        Zástupkyňa riaditeľky

        Bc. Jana Ferenczyová

        Kontakt

        tel. 0903272766, e-mail: mspodzamskasered@gmail.com

        Zriaďovateľ

        Mesto Sereď

        Adresa

        Námestie republiky č.1176/10,  Sereď

        Kontakty

        tel.:0317892094

        Prerokovaný v rade školy

         

        Prerokovaný v pedagogickej rade

         

        Predložený zriaďovateľovi

         

         

         


         

        1.    Charakteristika materskej školy

         

                    Materská škola vznikla v roku 1966. Od roku 2002 má právnu subjektivitu. Rozhodnutím zriaďovateľa boli v roku 2008 spojené 4 samostatné právne subjekty do jednej materskej školy. Týmto rozhodnutím nadobudla materská škola na Ul. Komenského č. 1137/37  elokované triedy na Komenského ul. č. 1228/8, elokované triedy na Murgašovej ul. č. 1991/8 a elokované triedy na Podzámskej ul. č. 2660/18. Tým vznikla 11 triedna materská škola.

        1.1 Materiálno-technické a priestorové podmienky

         

                    V rámci rekonštrukcií sa postupne odstraňujú nedostatky na všetkých pracoviskách. Zatiaľ sa postupne podarilo zrekonštruovať elektrické rozvody na všetkých štyroch pracoviskách. Na pracovisku Komenského budova A prebehla aj rekonštrukcia kúrenia a zateplenia budovy.

        Materská škola má  vytvorené podmienky na  uspokojenie  psychických, citových a telesných potrieb dieťaťa. Prostredie materskej školy vytvára podmienky pre celkovú pohodu dieťaťa a pozitívne ovplyvňuje osobnosť dieťaťa. Spĺňa estetické a emocionálne kvality. Je útulné, príjemné a harmonické. Deti mu spoločne s učiteľkou vtláčajú osobitý pôvab. Každá trieda je jedinečná,  odzrkadľuje potreby detí, ktoré ju navštevujú a estetické cítenie učiteliek.

        Materiálne prostredie je základom vnútorného prostredia. Voľne, pre deti viditeľne uložené pomôcky sú súčasťou materiálneho vybavenia. K štandardnému  vybaveniu materskej školy patria hračky. Ich výberu, kvalite a veku primeranosti  venujeme zvýšenú pozornosť. Súčasťou materiálno-technického vybavenia materskej školy je detská a odborná literatúra, učebné pomôcky, telovýchovné náradie a náčinie, hudobné nástroje, didaktická a audiovizuálna technika, digitálne technológie . Interaktívne tabule sú v triedach predškolákov. Učebné pomôcky a literatúra sa podľa finančných možností obmieňajú.

        Materská škola je dostatočne vybavená spotrebným materiálom na výtvarné, grafomotorické, pracovné, aj výskumné činnosti. Nábytok spĺňa ergonomické parametre a jeho rozmiestnenie rešpektuje potrebu detí mať dostatok priestoru na hry, cvičenie a odpočinok.

                    Usporiadanie tried je estetické, bezpečné a funkčné. Umožňuje dieťaťu plánovať a vytvárať hrové prostredie podľa vlastného zámeru.

        Vo vnútornom prostredí triedy je vymedzený:

        a) voľný priestor pre spoločné pohybové aktivity a pohybové  hry,

        b) priestor pre hry a pracovné aktivity 

        O tematickom zameraní hrových centier a ich obmieňaní rozhoduje učiteľka spolu s deťmi podľa plánovaných činností, zámerov a podľa záujmu detí o hrové prostredie.

        Vonkajšie priestory  umožňujú:

        •          pohybové činnosti na náradí, voľné pohybové činnosti,

        •          tvorivé, konštrukčné a umelecké činnosti,

        •          komunikačné činnosti,

        •          špeciálne činnosti navodzované alebo vedené učiteľkou.

                 Areál materskej školy tvoria ihriská, spevnené plochy. Ihriská sú zariadené  preliezačkami - kovovými ktoré sú po rekonštrukcii, novými drevenými hracími prvkami ktoré zakúpili rodičia, hojdačkami, pieskoviskami. Škola mala dve dopravné ihriská na Komenského 37 a Murgašovej ul., v súčasnej dobe sú nefunkčné so zničenými cestičkami, dopravných ihrísk. Oplotenie areálu je na všetkých pracoviskách. Areál školských dvorov je nutné rekonštruovať – viaceré chodníky sú zničené, trávnaté plochy potrebujú zásah záhradnej techniky.

                    V rámci projektovej výučby „Technickej škôlky“, má pracovisko Komenského, budova A, nadštandardne vybavené technické centrum v tretej triede s dielenskými ponkami, pracovným náradím, ako napríklad akumulátorová vŕtačka, akumulátorový skrutkovač, pílky na rôzne druhy materiálov, polystyrénová rezačka, zveráky, skrutkovače, tavné pištole, kladivá, kliešte a iné. Pracovisko má k dispozícii množstvo rôzneho materiálu pre technickú výučbu. V budúcnosti chceme materiálovo vybaviť aj ostatné triedy tak, aby boli schopné vyučovať technickú výučbu od najmladšej vekovej triedy.

        Naše elokované pracovisko Komenského, budova B, disponuje veľmi dobrými interiérovými a exteriérovými priestormi a materiálnym vybavením, ktoré poskytuje  širokú škálu  možností pre rozvoj telesnej kultúry detí. V každej triede sú posilňovacie stroje určené pre predškolský vek a taktiež na školskom dvore máme hracie prvky na rozvoj telesnej zdatnosti a zručnosti. V budúcnosti by sme chceli rozšíriť hracie prvky na školský dvor o outdoorové posilňovacie stroje ako napr. Double ski runner, Ruuner alebo Pendulom. V interiéri materskej školy by sme doplnili triedy o telocvičné rebriny a iné inovatívne prvky na rozvíjanie telesných zručností našich detí.

        Na elokovanom pracovisku na Podzámskej ulici disponujeme rôznymi učebnými pomôckami zameranými na environmentálnu výučbu, ako napr. životný cyklus rastlín či živočíchov, priraďovanie ekosystémov, puzzlami s environmentálnou tematikou. V budúcnosti chceme dokúpiť pomôcky na bádanie, skúmanie a pokusy, lupy, nádoby na pozorovanie drobného hmyzu, sadu na experimentovanie a pokusy, detské laboratórium. Keďže vedieme deti k separovaniu odpadového materiálu, plánujeme dokúpiť separačné nádoby na školský dvor – do exteriéru MŠ. Chýba nám vybavenie modernou výpočtovou, audiovizuálnou, didaktickou technikou, konkrétne počítač do 1. triedy, elektronický bezdrôtový mikroskop na pozorovanie, fotoaparáty pre deti, vzdelávacie a výučbové programy na interaktívnu tabuľu. Všetky tieto pomôcky taktiež plánujeme dokúpiť.

        Elokované pracovisko na Murgašovej ulici sú situované v tichom prostredí okrajovej lokality mesta Sereď. Ich dvor je vybavený rôznorodými hracími prvkami s dostatkom trávnatej plochy a zelene. Na školskom dvore sa nachádza aj dopravné ihrisko, ktoré nutne potrebuje rekonštrukciu. V blízkosti sa nachádza rieka Váh a oddychové zóny Porondy, ktorú elokované pracovisko využíva pre výchovno-vzdelávací proces. V susedstve tohto pracoviska je DD a DSS, s ktorým aktívne spolupracujeme a v rámci zamerania elokovaného pracoviska na rozvíjanie medzigeneračných vzťahov medzi deťmi z materskej školy a seniormi. Elokované triedy na Murgašovej ulici sú výborne vybavené rozmanitými učebnými pomôckami.

          

        2.    Názov školského vzdelávacieho programu

         

        „Cesta za poznaním“

         

        3.    Vymedzenie vlastných cieľov a poslania výchovy a vzdelávania

         

             Materská škola sa riadi cieľmi a poslaním Štátneho vzdelávacieho programu pre predprimárne vzdelávanie v materských školách schváleného v roku 2016 pod číslom 2016-17780/27322:1-10A0 s platnosťou od 1. septembra 2016. Materská škola má štyri pracoviská a každé pracovisko má vymedzené vlastné ciele a poslanie výchovy a vzdelávania, na základe jeho zamerania.

        Pracovisko na ul. Komenského 1137/37: Cieľom a poslaním výchovy a vzdelávania je zlepšiť zručnosti detí v oblasti technického vzdelávania. Hravou formou u detí podporovať nadanie, prirodzenú zvedavosť, pracovitosť, technické myslenie, tvorivosť a manuálnu zručnosť. Viesť deti k tvorbe vlastného výrobku a k získaniu priamej skúsenosti s používaným  náradím. Technickým vzdelávaním chceme deti v predškolskom veku hravou formou motivovať k riešeniu jednoduchých úloh a priblížiť im tak svet techniky.

        Pracovisko na ul. Komenského 1128/8: Cieľom a poslaním výchovy a vzdelávania je rozvíjať pohybové schopnosti detí a zlepšovať ich celkovú zdatnosť. Pestovať v deťoch kladné návyky k cvičeniu a pohybu.  Pomocou pohybu viesť deti k upevňovaniu zdravia a zlepšovaniu telesnej zdatnosti. Podporovať prirodzený pohyb a vnútornú motiváciu detí – bez dôrazu na výkon – nesúťažné športovanie pre radosť z pohybu. Rozvíjať sebaúctu detí a vzájomný rešpekt v pohybových aktivitách.

        Pracovisko na ul. Murgašova 1991/8: Cieľom a poslaním výchovy a vzdelávania je zvýšiť úroveň poznatkov detí o spájanie generácií prostredníctvom realizácie cyklu tematických podujatí. Rozvíjať u detí sociálne, vzťahové a komunikačné zručnosti. Motivovať deti k vlastnej kreativite prostredníctvom tvorivých dielní s klientmi z DD a DSS v Seredi. Podporovať medzigeneračné porozumenie, výmenu skúseností a poznatkov medzi deťmi a staršou generáciou.

        Pracovisko na ul. Podzámska 2660/11: Cieľom a poslaním výchovy a vzdelávania je skvalitniť zručnosti detí v oblasti environmentálneho vzdelávania. Utvárať pozitívny vzťah k bezprostrednému i širšiemu prírodnému prostrediu. Rozvíjať základné poznatky o živej a neživej prírode, emocionálny vzťah k prírode aj praktické návyky pri ochrane prírody a životného prostredia. Uvedomiť si na elementárnej úrovni význam a hodnotu životného prostredia pre človeka i rôzne živočíchy.

        4.    Stupeň vzdelania, ktorý sa dosiahne absolvovaním školského vzdelávacieho programu

         

        Predprimárne vzdelanie získa dieťa absolvovaním posledného rníka vzdelávacieho programu odboru vzdelávania v materskej škole. Predprimárne vzdelávanie ukončuje dieťa spravidla v školskom roku, v ktorom do 31. augusta dosiahne šiesty rok veku a dosiahne školskú spôsobilosť.

        Predprimárne vzdelávanie že dieťa ukončiť aj vtedy, ak nedovŕšilo šiesty rok veku, ale podľa vyjadrenia príslušného školského zariadenia výchovného poradenstva a prevencie a všeobecného lekára pre deti a dorast že plniť povinnú školskú dochádzku (predčasné zaškolenie dieťaťa na žiadosť rodičov).

         

        Dokladom o získanom stupni vzdelania je osvedčenie o absolvovaní predprimárneho vzdelávania, ktoré sa vydáva materská škola na základe § 16 ods. 2 školského zákona.

        5.    Vlastné zameranie školy

         

        Materská  škola umožňuje  deťom získať vedomosti a zručnosti vo všetkých oblastiach. Dáva šancu každému dieťaťu, aby sa rozvíjalo podľa svojich schopností a bolo mu umožnené zažiť úspech. Snažíme sa o čo najlepšie začlenenie detí zo sociálne znevýhodneného prostredia do kolektívu detí. Výchovno-vzdelávacia činnosť je zameraná na prípravu detí na vstup do primárneho vzdelávania, na život v spoločnosti, ktorý od nich vyžaduje aby boli schopní kriticky a tvorivo myslieť a účinne riešiť problémy. U detí formujeme tvorivý životný štýl, sociálne cítenie a hodnotové orientácie.

        Kladieme  dôraz na rozvoj možností a vlastného potenciálu detí, ktorý stojí na presvedčení, že deti  sa najlepšie rozvíjajú, ak sa venujú svojej činnosti – hre. Deťom v procese edukácie poskytujeme podpornú atmosféru založenú na porozumení, bezpodmienečnom prijatí dieťaťa, uznaniu a empatickému načúvaniu. Pedagóg je pre dieťa partnerom, pomocníkom a sprievodcom na jeho ceste k poznávaniu. Vystupuje v roli facilitátora. Rešpektuje jedinečnosť každého dieťaťa. Dôraz kladieme na úctu k dieťaťu, rešpekt a dôveru, orientáciu na jeho vnútornú aktivitu, tvorivú silu, vlastné zážitky a  skúsenosti. To, ako sa dieťa v materskej škole cíti a čo prežíva, má z hľadiska úspešnosti jeho vzdelania kľúčový význam. V prvom rade sa musí cítiť spokojné a v bezpečí a až potom sa môže zdravo rozvíjať a efektívne učiť.

        Pri tvorbe školského vzdelávacieho programu sme vychádzali z podmienok školy, potrieb a záujmov detí a rodičov. Materská škola má štyri pracoviská a každé pracovisko je špecificky zamerané  smerom, ktorý vyplynul z autoevalvácie materskej školy a následnej dohody medzi učiteľkami na všetkých pracoviskách. Tak isto sa prihliadalo aj na predchádzajúce projekty, alebo aktivity daného pracoviska.

        Pracovisko na ul. Komenského 1137/37 je zamerané na technické vzdelávanie. Východiskovým bodom bol projekt „Technická škôlka“, ktorý nám finančne pomohla zrealizovať nadácia Volkswagen, kde bol projekt vyhodnotený ako úspešný. Následne sme v našom pracovisku zriadili technické centrum, v III. triede, s pracovnými nástrojmi a náradím, kde si deti rozvíjajú technické zručnosti pod dozorom vyškolených pani učiteliek, ktoré absolvovali školenie Technika hrou v predprimárnom vzdelávaní 1. a 2. Projekt „Technická škôlka“ úspešne realizujeme už dva roky. Z autoevalvácie materskej školy vyplynulo, že rodičom sa technické centrum a získané zručnosti detí páčia a sú spokojní so smerom, ktorým sa technické vzdelávanie uberá. Po dohode všetkých učiteliek na pracovisku a výsledkoch autoevalvácie, sme sa rozhodli pre zameranie nášho pracoviska na technické vzdelávanie. Chceme rozšíriť technické vzdelávanie do všetkých tried nášho pracoviska. Pri realizovaní technického vzdelávania vo všetkých triedach materskej školy, je vyššia pravdepodobnosť zvýšenia základných technických znalostí a manuálnych zručností detí od ranného veku. Deti si budú rozvíjať nielen technické zručnosti, ale aj komunikatívne, motorické, geometrické, matematické a bádateľské. Technické vzdelávanie budeme realizovať metódou projektového vyučovania, pričom budeme podporovať napĺňanie obsahu Štátneho vzdelávacieho programu pre predprimárne vzdelávanie vo vzdelávacích oblastiach Človek a svet práce a Človek a príroda najmä v oblasti rozvíjania technických zručností detí a technickej gramotnosti komplexne.

        Pracovisko na ul. Podzámska 2660/11 je zamerané na environmentálnu výchovu. Východiskovým bodom je skutočnosť, že environmentálna výchova je tou, ktorá nás najviac oslovuje a vyhovuje našim podmienkam. Vyžaduje minimálne vynaloženie finančných prostriedkov, pričom jej efekt môže byť hlboký a dlhodobý. Výhodou je aj fakt, že materská škola je situovaná v blízkosti mestského parku, tiež rieky Váh, teda v blízkom okolí  materskej školy sa nachádzajú rôzne prírodné ekosystémy, ako lúka, les, voda  a podobne. Práve rôzne ekosystémy v okolí materskej školy nám napomáhajú k tomu, že deti prostredníctvom zážitkového učenia získavajú silné autentické zážitky a prírodu, ako takú, preskúmavajú a ohmatávajú všetkými zmyslami. Z autoevalvácie materskej školy vyplynulo, že rodičom detí sa environmentálne aktivity páčia. Po dohode všetkých učiteliek na pracovisku, (dve učiteľky majú atestáciu so zameraním na environmentálnu výchovu) a výsledkoch autoevalvácie sme sa rozhodli pre zameranie nášho pracoviska na environmentálne  vzdelávanie. Environmentálne aktivity a vzdelávanie budeme realizovať metódou projektového vyučovania, pričom budeme podporovať napĺňanie obsahu Štátneho vzdelávacieho programu pre predprimárne vzdelávanie vo  všetkých vzdelávacích oblastiach, hlavne však vo vzdelávacej oblasti Človek a príroda .

        Pracovisko na ul. Komenského 1128/8  je zamerané na podporovanie a rozvíjanie pozitívneho vzťahu detí k pohybovým aktivitám už od útleho veku. Východiskovým bodom je autoevalvácia materskej školy, z ktorej vyplynulo, že rodičia majú veľký záujem o to, aby sa ich deti viac venovali pohybu.  Aj učiteľky na našom pracovisku sú toho názoru, že v tejto „počítačovej dobe“, deti potrebujú viac pohybu, nakoľko viaceré majú sklony k obezite. Po následnej dohode všetkých učiteliek na našom pracovisku, sme sa rozhodli, že naše pracovisko sa viac zameria na zlepšovanie zručností v oblasti pohybu. Metódou projektového vyučovania budeme rozvíjať u detí pozitívny vzťah k pohybovým aktivitám, čím podporíme ich zdravý vývin a rozvoj pohybového aparátu.  Vzhľadom na to, že naša materská škola disponuje veľmi dobrými interiérovými, exteriérovými priestormi a telovýchovným materiálnym vybavením, poskytuje  širokú škálu  možností pre rozvoj telesnej kultúry detí. V každej triede sú posilňovacie stroje určené pre predškolský vek. V budúcnosti, chceme vybaviť naše pracovisko komplexne telovýchovným náradím a náčiním vo všetkých triedach, ale zameriame sa aj na kvalitnejšie a účelnejšie vybavenie školského dvora. V rámci mesta Sereď využívame mestské workautové ihrisko. Realizáciou projektového vyučovania – „Radosť z pohybu“, budeme napĺňať obsah Školského vzdelávacieho programu pre predprimárne vzdelávanie hlavne v oblasti Zdravie a pohyb.

        Pracovisko na ul. Murgašova 1991/8: je zamerané na rozvíjanie medzigeneračných vzťahov medzi deťmi z MŠ a seniormi. V predchádzajúcich rokoch realizovalo naše pracovisko spoluprácu  s Domovom dôchodcov v projekte Trnavského samosprávneho kraja „Spájanie generácií“. Táto spolupráca mala kladný dosah na deti, rozvíjala u detí empatiu, vnímanie individuality ľudí a ich rozdielne potreby. Zástupkyňa nášho pracoviska spoločne s vedením DD a DSS v Seredi zmapovali potreby a možnosti detí a klientov. Vytvorili spoločné aktivity, do ktorých sa postupne zapojili všetci zamestnanci MŠ a DD a DSS. Z autoevalvácie materskej školy vyplynulo, že rodičom sa naša spolupráca so spájaním generácií páči a preto sme sa v rámci nášho pracoviska dohodli, že by sme chceli v tejto spolupráci pokračovať aj naďalej. Realizáciou projektového vyučovania v rámci projektu „Radi Vás vidíme, radi sme spolu“ by sme chceli prehlbovať spoluprácu medzi deťmi a staršími prostredníctvom spoločných stretnutí. Budeme tak napĺňať aj obsah Školského vzdelávacie programu, hlavne v oblasti Človek a spoločnosť, kedy sa sústredíme najmä na emocionálne prežívanie spolupráce, rozvíjanie medzigeneračných vzťahov, vzájomné zbližovanie a obdarovanie sa, akceptovanie ľudí so zdravotným znevýhodnením, poskytovanie vzájomnej pomoci a solidarity.

        5.1 Tvorivé dielne pre rodičov a priateľov materskej školy :

         

        Každá trieda má možnosť organizovať akcie s rodičmi a priateľmi materskej školy podľa vlastného výberu, či tvorivé dielne počas celého roka.

         

        5.2 Projekty :

         

        ·       V jarných a jesenných mesiacoch organizuje materská škola vo svojich areáloch projekt Hviezdičková olympiáda, založený na olympijských ideáloch. Zúčastňujú sa všetky deti z materskej školy.

        ·       V jarných mesiacoch sa uskutočňuje matematická súťaž Tangramiáda. V organizácii sa striedajú jednotlivé pracoviská. Zúčastňujú sa jej triedy predškolákov.

        ·       V jesenných alebo jarných mesiacoch organizuje materská škola v spolupráci s plavárňou Aquáčik plavecké kurzy pre predškolákov.

        ·       Počas celého roka realizujú všetky pracoviská projekty v rámci vlastného zamerania:

        ~       Komenského A – „Technická škôlka“

        ~       Komenského B – „Radosť z pohybu“

        ~       Podzámska – „Žijeme s prírodou“

        ~       Murgašova – „Radi Vás uvidíme, radi sme spolu“

        5.3 Vystúpenia :

         

        ·       Deň matiek – v každej triede materskej školy sa uskutočňujú tematické vystúpenia pri príležitosti sviatku „Deň matiek“.

        5.4 Spolupráca

         

        ·       Elokované pracovisko na Murgašovej ulici spolupracuje s DD a DDS na projekte „Radi Vás uvidíme, radi sme spolu“.

        ·       Každé pracovisko spolupracuje s Mestskou políciou v Seredi, pri organizovaní rôznych tematických akcií: Bezpečne po ceste, Myslíme logicky – žijeme ekologicky, Psíček šteká hav-hav-hav a iné.

        ·       Pracoviská Komenského A, Komenkého B a Podzámska spolupracujú s firmou Sewa a.s. a neziskovou organizáciou DAPHNE v rámci eko-výchovného projektu „Zbierame použité batérie so Šmudlom“.

        ·       Každé pracovisko spolupracuje so zriaďovateľom v rámci mestských akcií „Škôlkarská olympiáda“, výtvarné súťaže (napr. Jeseň Jána Návrátila).

        ·       Každé pracovisko materskej školy úzko spolupracuje s rodičovským združením, vytvoreným pri danom pracovisku. Rodičovské združenie sa spolupodieľa na financovaní rôznych akcií vytvorených v spolupráci s učiteľkami a taktiež sa rôznych akcií aktívne zúčastňujú všetci rodičia s deťmi.

        6.    Dĺžka štúdia a formy výchovy a vzdelávania

        Deti navštevujú materskú školu od veku 2,5 roku až do ukončenia predprimárneho vzdelávania. Dĺžka vzdelávania je flexibilná podľa možností prijatia dieťaťa do MŠ a podľa potreby dieťaťa, ak má pokračovanie povinného predprimárneho vzdelávania.

        Forma výchovy a vzdelávania je celodenná.

        7.    Učebné osnovy

        Učebnými osnovami materskej školy sú vzdelávacie štandardy  jednotlivých vzdelávacích oblastí Štátneho vzdelávacieho programu.

        Obsah vzdelávania v materskej škole je obsahom všeobecného vzdelávania a je štruktúrovaný v obsahovo jasne definovaných a ohraničených oblastiach všeobecného vzdelávania. Jednotlivé vzdelávacie oblasti reprezentujú základné obsahy ľudskej kultúry a pokrývajú všetky aspekty kultúrnej gramotnosti, ktoré sa budú kontinuálne rozvíjať na následných vzdelávacích stupňoch. Vymedzený obsah jednotlivých vzdelávacích oblastí pokrýva a vyčerpáva komplexne celý obsah vzdelávania v materskej škole. Vymedzené vzdelávacie oblasti sú postačujúce na to, aby pokryli celý komplex všeobecného vzdelávania a kultúrnej gramotnosti.

        Obsah vzdelávania v materskej škole sa vymedzuje v nasledujúcich vzdelávacích oblastiach:

        ·       Jazyk a komunikácia

        ·       Matematika a práca s informáciami

        ·       Človek a príroda

        ·       Človek a spoločnosť

        ·       Človek a svet práce

        ·       Umenie a kultúra

        ·       Zdravie a pohyb

         

                    Vymedzenie obsahu vzdelávania v materskej škole v uvedených vzdelávacích oblastiach neznamená, že výchovné a vzdelávacie aktivity v materskej škole sa nevyhnutne musia viazať výlučne na jednu z konkrétnych vzdelávacích oblastí. Vzdelávacie oblasti sú vzájomne prestupné a ciele jednej z nich možno dosahovať aj pri realizácii obsahu z iných vzdelávacích oblastí. Na úrovni plánovania obsahu vzdelávania  je možné vzájomné prelínanie vzdelávacích oblastí, či dokonca ich integrácia.

         

        7.1. Východiská plánovania

         

        Materská škola pracuje s mesačnými obsahovými celkami, ktoré sa delia na témy. Témy je možné podľa potrieb meniť danom  mesiaci.

        MESIAC

        OBSAHOVÉ CELKY

        TÉMY

        IX.

        X.

        XI.

        FAREBNÁ JESEŇ

        Život okolo nás (Život v MŠ, Ja a moja rodina, Deduško a babička,

        Kam odleteli lastovičky)

        Čarovná jeseň (Pani príroda, Zem jej vlastnosti a podoby, Lesné, voľne žijúce zvieratá)

        Zdravie (Poznám svoje telo, Zdravá strava, Zo záhrady do kuchyne)

        Téma podľa výberu

        XII.

        I.

        II.

        ČAROVNÁ ZIMA

        Vianočný čas (Mikulášsky balíček, Vianoce)

        Čo prináša  zima (Neživá príroda,

        Hviezdy a vesmír)

        Fašiangové veselie (Karneval)

        Naše Slovensko (Naše mesto, Bezpečne po ceste)

        Téma podľa výberu

        III.

        IV.

        V.

         

        JARNÉ PREBUDENIE

        Z rozprávky do rozprávky

        Veľkosť a rozmanitosť sveta (Svet okolo nás, Domáce zvieratá a mláďatá, Praveké/exotické zvieratá, Vtáky, Drobné živočíchy)

        Sviatky jari (Veľkonočná nálada, Sviatok mamičiek, Čím vonia jar)

        Budem školákom

        Téma podľa výberu

        VI.

        LETNÉ ŠANTENIE

        Mesiac veselosti (MDD, Život pri vode a vo vode, Letné športy)

        Téma podľa výberu

                                                                    

         

        ·       V materskej  škole sa harmonogram denných aktivít a vzdelávacie aktivity plánujú a realizujú tak, aby sa pokryl celý vzdelávací obsah Štátneho vzdelávacieho programu. Pri postupnom dosahovaní vzdelávacích štandardov zo Štátneho vzdelávacieho programu pre materské školy sa zohľadňuje aktuálna úroveň spôsobilostí detí v danej triede materskej školy.

        ·       Obsahový celok je záväzný pre všetky triedy.

        ·       Pri plánovaní a zapisovaní do triednej knihy postupujú učiteľky v zmysle uznesenia Metodického združenia.

        7.2 Edukačné stratégie, metódy a učebné zdroje

        Učebné stratégie a metódy výchovno-vzdelávacej činnosti majú odporúčací charakter, vyjadrujú typický postup dosahovania výkonových štandardov v rámci obsahového celku. Učiteľky využívajú a volia si podľa vlastných potrieb a tematického zamerania obsahového celku rôzne: stratégie, metódy a učebné zdroje, aby zabezpečili podmienky pre aktívne a zmysluplné učenie sa detí.

        7.2.1 Stratégie a metódy

        ·       grafomotorické hry a cvičenia

        ·       pohybové, zdravotné a relaxačné cvičenia

        ·       výtvarné činnosti: výtvarné vyjadrovanie predstáv, hry s farbou, modelovanie

        ·       hudobné hry

        ·       vychádzky a pozorovanie okolia

        ·       námetové hry

        ·       prstové hry

        ·       matematické hry

        ·       konštruktívne hry

        ·       plánovanie činnosti deťmi

        ·       prezeranie kníh a encyklopédií, počúvanie rozprávok a príbehov s porozumením

        ·       hry zamerané na citlivosť sluchu a sluchovú diferenciáciu

        ·       maľované čítanie

        ·       ranný kruh

        ·       rozprávanie učiteľky

        ·       rozhovor

        ·       priame pozorovanie

        ·       demonštrovanie učiteľkou

        ·       reprodukcia príbehu

        ·       spoločné čítanie

        ·       tvorba príbehu

        ·       dramatizácia tematického príbehu

        ·       bádateľské aktivity (deskriptívne, historické, experimentálne)

        ·       artikulačné, rečové, sluchové a rytmické hry so slovami

        ·       pojmové mapovanie

        ·       porovnávacie, induktívne, deduktívne alebo analyticko – syntetické myšlienkové postupy riešenia úloh a problémov,

        ·       tematická diskusia

        ·       brainstorming

        ·       tvorivá dramatika

        ·       hry na dopravnom ihrisku, riešenie dopravných situácií pri bicyklovaní, kolobežkovaní

        ·       turistická vychádzka

        7.2.2 Učebné zdroje pre pedagógov a deti

        ·       Štátny vzdelávací program

        ·       Školský vzdelávací program „Cesta za poznaním“

        ·       Odborná literatúra, metodiky

        ·       Encyklopédie zamerané podľa aktuálnej témy

        ·       Odborné časopisy: Predškolská výchova, Učiteľské noviny, Rodina a škola, Naša škola, Predškolská výchova

        ·       Digitálne technológie, Internet, CD, DVD na príslušnú tému

        ·       Vlastné metodické portfólio učiteľky – zborník piesní, básní, hier

        ·       Návody k didaktickým pomôckam na realizáciu pokusov, experimentov, k spoločenským hrám

        ·       Obrazový materiál, didaktické pomôcky, makety

        ·       Náučná literatúra – encyklopédie, detská literatúra

        ·       Výtvarný, prírodný, technický, odpadový materiál, detské hudobné nástroje, cvičebné náradie a náčinie

        ·       Pracovné zošity, pracovné listy, omaľovanky

        7.2.3 Metódy a prostriedky hodnotenia plnenia vytýčených výkonových štandardov

        1.     Pedagogická diagnostika (zisťovanie, charakterizovanie a hodnotenie rozumovej úrovne dieťaťa, sociálnych, morálnych, emocionálnych a pracovno-motivačných prejavov správania) prostredníctvom metód a prostriedkov:

                Pozorovanie a analýza výchovno-vzdelávacieho procesu, hry,  hrového prejavu dieťaťa.

                Rozhovor o činnosti.

                Portfólio - analýza výsledkov činnosti a prác dieťaťa  - diagnostické hodnotenie detskej kresby alebo iných produktov výtvarného  prejavu, či z iných materiálov, ktoré vypovedajú o úrovni zručností,  tvorivosti dieťaťa.

        2.     Sebahodnotenie dieťaťa.

        3.     Formatívne hodnotenie (individuálne slovné hodnotenie výkonu dieťaťa v priebehu hry, hrovej činnosti, vzdelávacej aktivity).

        4.     Sumatívne hodnotenie (hodnotenie dosiahnutia vytýčených výchovno-vzdelávacích cieľov po zrealizovaní každej činnosti, hry, hrovej, vzdelávacej aktivity a po zrealizovaní každého obsahového celku).

        4.

        8.    Vyučovací jazyk podľa § 12

         

        Vyučovacím jazykom v materskej škole a jej elokovaných pracoviskách je štny jazyk Slovenskej republiky.

        9.    Spôsob, podmienky ukončovania výchovy a vzdelávania, vydávanie dokladu o získanom vzdelaní

         

        Dieťa je po absolvovaní materskej školy pripravené na vstup do základnej školy. Vzdelávanie v materskej škole smeruje k osvojeniu všeobecného vzdelania a poskytuje základné predpoklady pre všeobecné vzdelávanie na nasledujúcich stupňoch vzdelávania. Predpokladom na vstup do primárneho vzdelávania je dosiahnutie školskej spôsobilosti.

                    Dieťa, ktoré absolvuje materskú školu, disponuje štandardnými charakteristikami školskej spôsobilosti.

        ·       Dokladom o získanom stupni vzdelania je osvedčenie o absolvovaní predprimárneho vzdelávania, ktoré vydáva materská škola.

        ·       Legislatíva súvisiaca s činnosťou a prevádzkou materských škôl taxatívne neurčuje spôsob ukončovania výchovy a vzdelávania detí v materskej škole.

        10. Vnútorný systém kontroly a hodnotenia detí

         

                    Konkrétne zameranie a formy hodnotenia detí sú vypracované v ročnom pláne kontroly školy vypracovanom v súlade s § 9 ods.4 písm.  c) vyhlášky MŠ SR  č. 306/2008 Z.z. v znení vyhlášky MŠ SR č. 308/20009 Z.z.

        • Diagnostika  zaznamenáva úroveň detských schopností, vedomostí, spôsobilostí. Vyhotovuje sa na začiatku školského roka, podľa potrieb v priebehu školského roka a na záver školského roka
        • V závere školského roka hodnotí triedna učiteľka individuálne každé dieťa do záznamového hárku .
        • Formy hodnotenia : základnou formou hodnotenia je sebahodnotenie. Dieťa vedieme k tomu aby si samo vyhodnocovalo rozsah a významnosť učenia, hodnotilo svoje úspechy a neúspechy, navrhovalo cesty k zlepšeniu. Deti v triede neporovnávame  medzi sebou, každé je hodnotené na základe vlastných súčasných  výsledkov práce. Každé sebahodnotenie obohacuje učiteľka  pozitívnou spätnou väzbou.

         

    • Kontakty

      • Materská škola Ul. Komenského 1137/37 926 01Sereď
      • +421901702812
      • +421 911011508 (riaditeľka) +421 901702812 (odhlasovanie)
      • Ul. Komenského 1137/37, 926 01 Sereď 92601 Sereď Slovakia
      • Mgr. Katarína Šuran,
      • 37839993
      • Komenského B +421910904685 - msjesered@gmail.com Podzámska +421903272766 - mspodzamskasered@gmail.com Murgašova +421911787694 - msmurgasova@gmail.com
      • školská jedáleň +421911448530 veducasjmskom@gmail.com
      • +421911975508 mskomsered2@azet.sk
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje